Jak zacząć trenować bieganie?

Być może widziałeś biegaczy i zastanawiałeś się nad uprawianiem tego sportu. Jednak trening to ciężka praca, prawda? Niekoniecznie. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie biegania jest zapisanie się na bieg na 5 km. Pozwoli Ci to osiągnąć cel, pomoże Ci trenować i sprawi, że zaczniesz podążać we właściwym kierunku.

Warto też zapisać się do klubu biegowego lub na siłownię, jeśli takie znajdują się w pobliżu, aby inni ludzie mogli Cię zmotywować i pomóc w utrzymaniu właściwego tempa. Jeśli w pobliżu nie ma żadnego klubu, nie martw się – istnieje wiele forów internetowych poświęconych pomaganiu początkującym biegaczom w nauce tempa biegu. Osobom zainteresowanym bieganiem polecamy portal ohmadame.pl

Poznaj podstawy

Na początku ważne jest, aby nie przesadzać z ilością treningów, ponieważ może to doprowadzić do kontuzji lub wypalenia. Bieganie to świetny sposób na zdobycie kondycji i zachowanie zdrowia. Ważne jest, aby upewnić się, że biegasz bezpiecznie i efektywnie, co pozwoli Ci uzyskać jak najwięcej korzyści z treningów i uniknąć kontuzji.

Oto kilka prostych wskazówek, jak zacząć biegać:

  • Zacznij powoli. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, ważne jest, abyś na początku nie zaczynał zbyt szybko lub zbyt długo. Zamiast tego należy zacząć powoli, zwiększając dystans z czasem, gdy organizm przystosuje się do wysiłku. Bieganie po pochyłości lub bieżni może ułatwić rozpoczęcie aktywności, jeśli na początku bieganie po płaskiej powierzchni będzie dla Ciebie wyzwaniem.
  • Słuchaj swojego ciała. Gdy nadejdzie czas na pierwszy bieg, należy wcześniej wykonać kilka ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających. Zwracaj uwagę na sygnały, że potrzebujesz więcej dni odpoczynku między biegami lub że dany rodzaj ćwiczeń nie przynosi oczekiwanych rezultatów – np. podudzia lub bolące kolana – aby móc wprowadzić odpowiednie zmiany.
Tags: