Jaki filtr do wody na kran wybrać?

Picie wody jest niezbędne dla naszego organizmu. Jednak w dzisiejszych czasach woda z kranu, którą pijemy, zawiera chlor, który może powodować różne choroby, np. nowotwory, dlatego konieczne jest stosowanie filtra do wody z kranu. Jednak obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów. Jak wybrać najlepszy filtr do wody kranowej?

 

Kiedy po raz pierwszy wybrałem się na zakup filtra do wody, wydawało mi się, że opcji są setki. Od zwykłych filtrów do wody przykręcanych do kranu po kompletne systemy filtrujące, od urządzeń pracujących na jednorazowych wkładach po te wykorzystujące zbiorniki do ponownego napełniania. Podjęcie decyzji zajęło mi całe wieki. A teraz, kiedy mam dokonać nowego zakupu, przypominam sobie wszystkie te rzeczy, które na początku budziły moje wątpliwości i wahania.

 

Różnorodność filtrów do wody na rynku jest tak ogromna, że każdy konsument staje przed całym szeregiem problemów związanych z wyborem tego właściwego. Pierwszym problemem jest to, że sama woda z kranu jest już mocno zanieczyszczona. Następnie są różne rodzaje zanieczyszczeń, które różnią się w zależności od kraju i regionu. Przeciętny konsument musi wiele przestudiować, zanim zorientuje się, czego dokładnie potrzebuje i jak wybrać spośród dziesiątek modeli sprzedawanych przez różne marki.

 

Dla większości zwykłych użytkowników wystarczy posiadanie filtra typu dzbankowego lub filtra dołączanego do kranu. Dzbanek z filtrem należy napełniać raz dziennie, więc jego pojemność musi być na tyle duża, by starczyła na 24 godziny. Filtr przykręcany do kranu jest wygodniejszy, ponieważ można z niego korzystać od razu, bez konieczności czekania, aż woda przejdzie przez wszelkiego rodzaju filtry, filtry i pompki, ale może służyć tylko jednej osobie w danym czasie.

Filtry węglowe

Usuwają one chlor i inne chemikalia z wody, ale pozostawiają minerały i mikroby.

 

Ogólnie rzecz biorąc, filtry węglowe są dobre dla ludzi, którzy lubią smak swojej wody i chcą go zachować w ten sposób. Nie są idealne, jeśli masz obawy o zanieczyszczenia w swojej wodzie, ponieważ nie robią wiele, jeśli chodzi o usuwanie tych elementów.

 

Jeśli wybierzesz filtry węglowe, upewnij się, że model, który kupujesz ma węgiel aktywny (czasami nazywany węglem aktywnym), a nie zwykły węgiel drzewny – oznacza to, że został on poddany dodatkowej obróbce chemicznej, aby uczynić go bardziej skutecznym w pochłanianiu zanieczyszczeń z wody.

 

Filtry węglowe są zazwyczaj niedrogie i łatwe do zainstalowania, ale nie działają tak dobrze jak inne rodzaje filtrów w usuwaniu wszystkiego, co może być w Twojej wodzie.