Relacja pies – niemowlę. Co warto wiedzieć?

Być może wiesz, że psy są udomowione od tysięcy lat, ale można powiedzieć, że dopiero niedawno naprawdę przystosowały się do interakcji z ludźmi. Jako gatunek, psy wciąż przystosowują się do rozwijających się obszarów i sytuacji – są tak szybkie w zauważaniu, gdy coś jest nie tak, jak każde inne zwierzę. 

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twój pies szczeka na dziecko, nie szukaj dalej, niż ich instynktowna potrzeba ochrony młodych ze stada. Widok dziecka przypomina im o ich własnych szczeniętach i wywołuje wiele silnych emocji. Mogą czuć się zaniepokojeni nieznanymi możliwościami tego maleńkiego człowieka i zastanawiać się, czy nie przejmie on od nich dostaw żywności – co gorsza, zabije ich szczenięta. 

Klasyczna reakcja szczekania jest wyrazem zazdrości i próbą przekazania swoich obaw rodzicom, którzy z większym prawdopodobieństwem będą ich chronić niż pies ochronny. Możliwe też, że pies nigdy wcześniej nie widział dziecka, więc nie rozpoznaje go jako niczego innego niż nieznanej istoty wdzierającej się na jego terytorium, która nie potrafi się odpowiednio bronić (co czyni ją jeszcze bardziej groźną).

Oprócz szczekania lub warczenia na niemowlęta, niektóre psy znane są z tego, że je atakują. Jest to znacznie częstsze wśród psów, które nie miały doświadczenia z dziećmi. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://twojmoment.pl/ .