Sejfy domowe – jakie są ich rodzaje?

Z pewnością sejfy kojarzą się głównie z bankami, niemniej jednak coraz częściej można je spotkać w prywatnych domach. Nie da się ukryć, że są bardzo przydatne, można w nich przechowywać zarówno wszelki kosztowności, dzieła sztuki, biżuterie, pieniądze jak i ważne dokumenty. Jakie są rodzaje sejfów domowych? Z naszego tekst się tego dowiesz!

Sejfy dzieli się na kilka rodzajów, zależy to od ich wielkości i miejsca, w którym są zamontowane.

  • sejf meblowy – są ukrywane w szafach albo wbudowywane w biurko;
  • sejfy ścienne – są bardzo dobrze ukryte. Wmurowuje się ten rodzaj sejfu w ścianę w miejscu, które jest zamaskowane. Są lekkie i mają niewielkie rozmiary. Niemniej jednak ten sejf należy zaplanować już podczas projektu domu, aby jego położenie było przemyślane i można było odpowiednio zaprojektować przegrodę;
  • wolno stojące sejfy – ten model sejfu jest bardzo ciężki, przed ich montażem koniecznie należy sprawdzić, czy strop lub podłoga mają wystarczającą wytrzymałość;
  • sejf mocowany na stałe do podłogi – można je również montować do ściany, niemniej jednak nie są zbyt często stosowane.

Oprócz tego sejfy różnią się od siebie klasami odporności. Oznacza się ją „S1, S2, O, I… aż do X”. Skrytki „S1” są najłatwiejsze do sforsowania, a te oznaczone „X” najtrudniejsze. Dobry sejf powinien stanowić zabezpieczenie nie tylko podczas włamania, ale też i w przypadku pożaru. W sprzedaży są modele ognioodporne, które nawet przy bardzo wysokiej temperaturze nie ulegną zniszczeniu oraz sejfy wodoszczelne, które podczas zalania pozostaną nienaruszone.