Co to jest Hemoglobina A1c?

Hemoglobina A1c (HbA1c) to forma hemoglobiny, która służy do pomiaru poziomu cukru we krwi w pewnym okresie czasu. Test HbA1c może być stosowany do diagnozowania cukrzycy, jak również do monitorowania poziomu glukozy u osób, u których już zdiagnozowano tę chorobę. Test może być również stosowany do wykrywania prediabetes.

Jak przeprowadza się test?

Test HbA1c jest zazwyczaj wykonywany jako część rutynowego badania krwi. Mała próbka krwi zostanie pobrana z żyły w ramieniu, a następnie wysłana do laboratorium w celu analizy. Wyniki badania zostaną przedstawione w postaci procentowej.

Normalny zakres dla HbA1c

Normalny zakres dla HbA1c wynosi 4-6%. Oznacza to, że 4-6% cząsteczek hemoglobiny jest glikowanych (połączonych z glukozą). Wyższy odsetek wskazuje, że poziom cukru we krwi był wyższy niż normalnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Co oznaczają wyniki?

Jeśli wynik HbA1c wynosi 6,5% lub więcej, oznacza to, że masz cukrzycę. Jeśli wyniki mieszczą się w przedziale od 5,7 do 6,4%, oznacza to, że masz prediabetes. Jeśli Twoje wyniki są poniżej 5,7%, oznacza to, że Twój poziom cukru we krwi mieści się w normie.

Test HbA1c jest prostym i skutecznym sposobem diagnozowania cukrzycy i monitorowania poziomu glukozy u osób, u których już zdiagnozowano to schorzenie. Test może być również stosowany do wykrywania cukrzycy. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące poziomu cukru we krwi, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wykonaniu testu HbA1c. https://diabetyk24.pl/blog-section/prwidlowy-poziom-hemoglobiny-glikowanej