Czym jest kabel USB?

Kable USB są obecnie wszechobecne, ale jeszcze jakiś czas temu były nowością. Przed USB, komputerowe urządzenia peryferyjne – w tym drukarki, skanery i zewnętrzne dyski twarde – używały własnych, zastrzeżonych kabli do łączenia się z komputerami. Kable te były koszmarem do śledzenia, ponieważ wszystkie wyglądały inaczej. USB ustandaryzował połączenia używane przez urządzenia peryferyjne, dzięki czemu można było używać jednego uniwersalnego kabla do każdego urządzenia.

 

Oryginalna specyfikacja USB została wydana w 1996 roku i przez lata była powoli ulepszana. Najnowsza wersja nosi nazwę USB 3.1 Gen 1, która może zapewnić przepustowość do 5 Gbit/s (625 MB/s) w trybie pełnego dupleksu. Pojedynczy port USB może zapewnić wystarczającą przepustowość dla wielu szybkich urządzeń działających jednocześnie – możliwe jest jednoczesne podłączenie zewnętrznego dysku twardego i zewnętrznego napędu DVD bez spowolnienia wydajności lub oczekiwania na zakończenie przesyłania danych.

 

Podstawowe części kabla USB to wtyczka na jednym końcu, która wchodzi do komputera lub urządzenia, oraz męskie złącze na drugim końcu, które podłącza się do urządzenia peryferyjnego. Zazwyczaj wewnątrz standardowego kabla USB znajdują się cztery pary przewodów: dwie linie zasilania (fioletowa i biała) przenoszące napięcie 5 V DC oraz dwie linie uziemienia (zielona i niebieska) przenoszące napięcie. Więcej dowiesz się na: manux.pl